Charakterystyka przenośnych agregatów prądotwórczych
Agregaty prądotwórcze to rezerwowe źródła energii elektrycznej. Są przydatne przy każdej awarii sieci energetycznych i przerwach w dostawach prądu i niezwykle istotne w niektórych branżach, np. w branży medycznej. Agregat prądotwórczy to po prostu silnik spalinowy napędzający wytwornicę prądu (prądnicę), a wyróżnia się agregaty prądotwórcze stacjonarne (np. w szpitalach) i przenośne, przydatne m.in. podczas prac budowlanych. Czym się charakteryzują coraz popularniejsze agregaty przenośne i kiedy są szczególnie przydatne?
Prądotwórcze agregaty przenośne – wykorzystanie
Przenośne agregaty prądotwórcze są przydatne szczególnie wówczas, gdy agregatu możemy potrzebować do kilku różnych sytuacji, w kilku różnych miejscach. Takie generatory są wyposażone w prądnicę miniaturową, co umożliwia budowę urządzenia prądotwórczego o niewielkiej wadze i łatwego w transporcie. Całkiem małe agregaty można przenosić dość swobodnie ręcznie przez dwóch ludzi, a nieco większe modele agregatów przenośnych są wyposażane w koła i odpowiedni uchwyt.
Przenośne urządzenia prądotwórcze nie są jednak przeznaczone do stałej produkcji prądu elektrycznego. Jako zamienniki dla prądu dostarczanego z sieci agregaty są nieopłacalne, ale za to niezwykle przydatne na działkach, kempingach, czy placach budów, gdzie nie została jeszcze doprowadzona sieć energetyczna. W takich sytuacjach nie ma zresztą konieczności zakupu generatora, gdyż znacznie bardziej opłacalne będzie wypożyczenie agregatu prądotwórczego na określony czas.
Agregaty przenośne – czym się kierować podczas wyboru?
Przenośne generatory prądu elektrycznego są produkowane w wielu wersjach. W niektórych z nich na wyposażeniu znajduje się inwerterowa stabilizacja napięcia. Takie generatory wytwarzają wysokiej jakości prąd, a jednocześnie gwarantują bezpieczne zasilanie podłączanych do tego prądu odbiorników, także sprzętu elektronicznego. Mogą być stosowane w domu w przerwach dostaw energii, w przydomowym ogrodzie albo na działce. Z reguły są również wyposażone w tłumiki oraz dźwiękoszczelną obudowę, co gwarantuje ich cichą pracę.
Natomiast przy zapotrzebowaniu na energię na budowie, szczególnie dla urządzeń trzyfazowych, niezbędne są już generatory o większej mocy, bez potrzeby zastanawiania się nad głośnością ich pracy. Takie generatory są relatywnie droższe a ich zakup może być opłacalny, ale raczej dla firm. Dla zapotrzebowań indywidualnych w takich sytuacjach lepszy może się okazać [b]wynajem generatorów[/b]. W Polsce działa sporo firm oferujących [b]wynajem sprzętu budowlanego[/b].
W miejscach, gdzie jest problem z dostępem do prądu, lub podczas awarii sieci, agregaty są niezastąpioną opcją awaryjną.