Płytki rektyfikowane- gdzie warto je zastosować?
Czy każde płytki wymagają fugowania? Okazuje się, że nie. Płytki rektyfikowane to taki rodzaj płytek, które możemy kłaść bez fug, ponieważ podczas procesu produkcji zostały one poddane specjalnej obróbce mechanicznej, która umożliwia takie ich zastosowanie. Położenie takich płytek nie jest trudne, a uzyskamy dzięki nim bardzo ciekawy efekt wizualny.
Płytki rektyfikowane kładzione bezfugowo umożliwiają uzyskanie bardzo jednolitej powierzchni podłogi oraz niwelowanie tak zwanego nadmiernego odbicie światła (efekt telewizyjny), co jest szczególnie widoczne w przypadku płytek o błyszczącej powierzchni. Tak położone płytki również o wiele łatwiej utrzymać w idealnej czystości. Ponadto ułożone na ścianie i podłodze, są w stanie znacznie powiększyć optycznie niewielką łazienkę, czy kuchnię. Sprawdź, jakie jeszcze są zalety płytek rektyfikowanych.
Płytki rektyfikowane- co to takiego?
W sprzedaży dostępne są następujące rodzaje płytek ceramicznych:
– kalibrowane,
– rektyfikowane.
Te drugie, choć są droższe, to jednak cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na swoją estetykę oraz praktyczność.
Płytki tego rodzaju są poddawane specjalnej obróbce mechanicznej w czasie produkcji. Ich brzegi są dodatkowo ścięte, co powoduje, że są one proste, a niezaokrąglone jak w przypadku płytek kalibrowanych. Sprawia to, że różnice w wielkości pomiędzy poszczególnymi płytkami są naprawdę bardzo niewielkie- rzędu 0, 2 mm. Umożliwia to ich położenie z użyciem minimalnej ilości fugi, co zapewnia wyjątkowy efekt dekoracyjny i zwiększoną funkcjonalność.
Procesowi rektyfikacji najczęściej poddaje się płytki podłogowe i ścienne w dużych rozmiarach. Rektyfikacja płytek, czyli ich idealne docinanie sprawia, że ich kąty mają dokładnie 90 stopni, płytki są idealnie równe, ich powierzchnia jest gładka, a efekt odbicie a światła w płytkach o błyszczącej powierzchni zostaje mocno zredukowany.
Można kupić gotowe płytki rektyfikowane lub zaopatrzyć się w te tradycyjne, a następnie zlecić ich rektyfikację specjalistycznej firmie lub wykonać ją samemu.
Płytki tniemy specjalnym sprzętem dostosowanym do tej pracy. Najtrudniej wykonać rektyfikację gresu, ponieważ jest on bardzo twardy.
Płytki rektyfikowane- gdzie warto je zastosować?
Ten rodzaj płytek sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Płytki rektyfikowane najlepiej wyglądają na większych, nieosłoniętych meblami powierzchniach. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach o nowoczesnej stylistyce.
Do ich zalet możemy zaliczyć:
1. Higieniczność.
Ze względu na to, że płytki rektyfikowane łatwo utrzymać w czystości, sprawdzą nieidealnie w łazience, toalecie, czy kuchni.
Z powierzchni płytek tego rodzaju bardzo łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia w postaci tłuszczu, osadów, kurzu. Znacznie mniejsze jest również prawdopodobieństwo rozwinięcia się na nich różnego rodzaju pleśni.
Z kolei płytki gresowe poddane rektyfikacji idealnie sprawdzą się na przedpokoju, tarasie, a także w garażu. Często stosuje się je również w pomieszczeniach użyteczności publicznej, ponieważ są bardzo trwałe oraz łatwo utrzymać je w czystości. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się płytki o dużych rozmiarach, co pozwoli na jak najbardziej zminimalizować fugi.
2. Trwałość i łatwość demontażu.
Układanie płytek rektyfikowanych wymaga zastosowania bardzo minimalnej ilości fugi, aby zapewnić całej podłodze odpowiednią elastyczność i wytrzymałość na pękanie pod wpływem drgań oraz wysokich i niskich temperatur. Ponadto układanie płytek bez fugi, sprawia również, że są one łatwiejsze w demontażu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w razie uszkodzenia jednej płytek, można ją bez problemu wymienić, bez konieczności kładzenia od nowa całej posadzki.
Wybór płytek rektyfikowanych jest ogromny. Jeśli jednak nie znajdziemy takich, które odpowiadają naszym gustom, wówczas kupmy zwykłe płytki i zlećmy ich rektyfikację. Choć koszt zakupu i montażu takich płytek będzie nieco wyższy niż tych tradycyjnych, to zdecydowanie warto zastanowić się nad taką inwestycją. Płytki rektyfikowane kładzione bezfugowo dają niesamowite możliwości aranżacyjne, pomogą w zachowaniu higieny w pomieszczeniach, a także są bardzo trwałe.
Zachęcająca jest ich cecha higieniczności. Utrzymanie czystości w łazience, czy w kuchni to podstawa.