Tynk dekoracyjny – rodzaje, wykonanie, zastosowanie

Jeżeli zależy Ci na wyróżnieniu wnętrza swojego domu i nie satysfakcjonują Cię ściany pomalowane zwykłą farbą, możesz zdecydować się na tynki dekoracyjne. Jakie są ich rodzaje? Gdzie i w jaki sposób je położyć?

Stiuki cienkowarstwowe

Często wybieranym tynkiem dekoracyjnym są stiuki cienkowarstwowe na bazie akrylu. Wyglądają efektownie, ale wykończenie nimi ściany jest najtrudniejsze. Powierzchnia pod stiuki musi być dokładnie wygładzona, a nierówności mogą mieć maksymalnie 1 mm. Polecane podłoże to tynk lub płyty karton-gips, które należy zagruntować odpowiednim preparatem do wybranego produktu.

Gotowe stiuki pokrywa się warstwą polerowanego wosku, dzięki temu uzyskuje się efekt lśniącej powierzchni. Ten rodzaj tynku dekoracyjnego można stosować w większości pomieszczeń – nawet w łazience.

Tynki strukturalne

Tynki strukturalne dobrze zamaskują wszelkie niedoskonałości ściany i pozwolą na wykonanie fantazyjnych wzorów. Podobnie jak stiuki, nakładane są stalową pacą i odciska się na nich, np. stempel lub pędzel. Aby tynki strukturalne były łatwe w czyszczeniu i bardziej odporne na uszkodzenia, warto zabezpieczyć je werniksem, czyli lazurą.

Po wyschnięciu na ściany nakłada się lakier i całość zaciera mokrą gąbką. Tynki strukturalne sprawdzą się, np. na klatce schodowej, w korytarzu lub w wiatrołapie.

Tynk japoński

Ten rodzaj tynku dekoracyjnego jest nazywany również płynną tapetą. W jego skład wchodzą m.in. włókna bawełny i celulozy, dlatego wyglądem przypomina wełnę – nakładaną na ścianę po zmoczeniu. Powierzchnia pod tynk japoński nie musi być równa. Najłatwiej go nałożyć przy pomocy pacy.

Jeśli taka aranżacja Ci się znudzi, możesz łatwo zeskrobać tynk japoński ze ściany. Płynna tapeta nie jest polecana do pomieszczeń mokrych, tj. łazienki, kuchni, pralni, gdyż wykazuje niską odporność na podwyższony poziom wilgoci.

Sztukateria

Sztukateria jest chętnie wybierana do pomieszczeń reprezentacyjnych lub sypialni. Te ozdobne listwy w postaci m.in. pilastrów, rozet czy plafonów mogą być wykonane ze styropianu, poliuretanu lub gipsu. Gipsowe sztukaterie przykleja się przy pomocy gipsu lub kleju, a następnie dodatkowo przykręca. Natomiast w przypadku lekkich ozdób wystarczy klej szybkowiążący.

Sztukaterię warto pomalować na taki sam kolor jak pozostałe ściany, dzięki temu osiągniemy piękny efekt głębi.